تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی – نحوه پذیرش – هزینه ها

از جمله مزایای تحصیل در مالزی می توان به کیفیت بالای تحصیلی، اعتبار جهانی ، تنوع رشته ها ، تدریس به زبان انگلیسی، تحصیل ارزان قیمت به علت شهریه های ارزان و هزینه های پایین زندگی در مالزی اشاره نمود .

مخارج زندگی یک دانشجودر مالزی

مخارج روزانه دانشجویان در مالزی بسته به نیازها و سبک های زندگی آنهاست. یک تخمین تقریبی از هزینه های مسکن، غذا، کتاب، البسه، تفریح، جا به جایی و سایر مخارج برای یک دانشجو در ماه در کمترین حالت از( ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار) است.

 

 تحصیلات زیر دیپلم در مالزی

 

 ‌‌در کشور مالزی‌ آموزش‌ کودکان‌ از ۴ تا ۵ سالگی‌ با دوران‌ آمادگی‌ آغاز می‌شود. تحصیلات‌ ابتدایی‌ در مالزی از ۶ سالگی‌ به‌ مدت‌ ۶ یا ۷ سال‌ است‌ که‌ در این‌ دوره‌ خواندن، نوشتن، ریاضیات‌ پایه‌ و علوم‌پایه اهمیت‌ ویژه‌ای‌ دارند  دانش‌آموزان‌ در مالزی دو امتحان‌ در سال‌های‌ سوم‌ و ششم‌ شرکت‌ می‌کنند. تحصیلات‌ دبیرستان در مازی‌ نیز به‌ دو دوره‌ ۳ ساله‌ تقسیم‌ می‌شود.

 

تحصیلات پیش دانشگاهی در مالزی

در مالزی دانش‌آموزان‌ در سه‌ سال‌ اول‌ دبیرستان‌ دروس‌ علوم‌ پایه، علوم‌ انسانی، هنر و آموزش‌های‌ صنعتی‌ را می‌گذراند و در پایان‌ آن‌ در امتحانات‌(PMR) شرکت‌ می‌کنند. دوره‌ دوم‌ نیز سه‌ سال‌ است‌ که‌ برای‌ ۲ سال‌ دانش‌آموزان‌ دروس‌ مشخصی‌ را انتخاب‌ می‌کنند و در امتحانات‌ SPM شرکت‌ می‌نمایند. برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ مالزی‌ دانش‌آموزان‌ باید دوره‌ یکساله‌ دیگری‌ را بگذرانند و با موفقیت‌ در امتحانات‌ آخر سال‌ مدرک‌ STPM را بگیرند که‌ همان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در مالزی‌ است. این‌ مدرک‌ مشابه‌ مدارک‌ A Level در نظام‌ آموزشی‌ انگلستان‌ است.

دارندگان‌ مدرک‌SPM  مالزی می‌توانند در کالج‌های مالزی و پلی‌ تکنیک‌های مالزی، و دارندگان‌ مدرک‌STPM، می‌توانند در دانشگاه‌های مالزی ادامه‌ تحصیل‌ دهند.

 

دوره‌های‌ تحصیلی دانشگاههای مالزی

 

دوره‌هایی‌ که‌ منتهی‌ به‌ مدارک Diploma می‌شود سه‌ سال‌ تحصیل‌ و برای‌ Certificate  دو سال‌ تحصیل‌ در کالج‌ها و پلی‌ تکنیک‌های مالزی است. دوره‌های‌ سه‌ ساله طی‌ شده‌ در دانشگاه‌ها نیز که‌ به‌ مدرک‌ Diploma منتهی‌ می‌شود. معمولاً‌ با ۹۰ تا ۱۰۰ واحد (Credit) گذرانده‌ می‌شود.

 

افرادی‌ که‌ مدرک‌ Diploma  یا Certificate از کالج‌ها یا پلی‌تکنیک‌های مالزی داشته‌ باشند می‌توانند وارد دانشگاه‌های مالزی شوند.

 

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی

 

که شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ است. این‌ مدرک‌ معمولاً‌ با گذراندن‌ ۱۵۰ تا ۱۸۰ واحد اخذ می‌شود. لازم‌ به‌ یادآوری‌ است‌ که‌ تعداد واحدها در دانشگاه‌های‌ گوناگون‌ مالزی یکسان‌ نیست.

 

 اخذ مدرک (Post Graduate Diploma (PGD نیز بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌ Diploma به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ میسر است‌ و در صورت‌ داشتن‌Certificate این‌ دوره‌ ۲ ساله‌ خواهد بود.

 

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ارشد

 

 برای ورود به‌ این‌ دوره در دانشگاههای مالزی، امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ داشتن‌ مدرک‌ Bachelor  با معدل‌ حداقل‌Honours Second1 و معرف‌های‌ علمی‌ الزامی‌ است.

‌این‌ دوره‌ به‌ سه صورت‌ ارایه‌ می‌شود:

الف‌-_ درس‌ (Taught Course): این دوره شامل گذراندن ۳۰ تا ۳۳ واحد در دوره کارشناسی ارشد بوده و دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی موظف به ارائه یک پژوهش علمی در حد ۳ تا ۶ واحد بدون دفاع از آن به استاد راهنمای خود بوده و پس از انجام، موفق به دریافت مدرک Master می شود.

 

ب‌-_ درس و پژوهش (‌Taught Course and Research): دانشجو پس از گذراندن ۳۶ واحد که ۱۸ تا ۲۴ واحد آن پژوهش است موفق به دریافت مدرک Master می شود.

 

ج_ پژوهش (By Research) :در این حالت‌ کلاسی وجود نداشته و تنها ارائه پایان نامه پژوهشی لازم است که تمامی ۳۶ واحد مربوط به همین پایان نامه پژوهشی است.

 

در حالت‌ های ب و ج “درس و پژوهش” و “پژوهش”، دانشجو باید از رساله‌ تحقیقی‌ خود دفاع‌ کند و در صورت‌ موفقیت، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک‌ از دانشگاه های مالزی می‌شود.

 

تحصیل در مالزی در مقطع دکترا

 

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ بسیار بالای‌ دوره Master الزامی‌ است. این‌ دوره‌ نیز به‌ دو صورتی‌ که‌ در مقطع‌ Master آورده‌ شد برگزار می‌شود. دانشجو باید حدود ۹۰ واحد بگذراند ۳۰ واحد به‌ پژوهش‌ و   ۹۰ واحد در قالب‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ است.

 

ضمناً‌ در بعضی‌ از دانشگاه‌های مالزی‌ دانشجوی بسیار ممتاز و با معدل‌ First Class می‌تواند بعد از دوره‌ Bachelor ر دوره Ph.D.  تحصیل‌ کند. در این‌ دوره‌ نیز دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ است.

 

تحصیل در کشور مالزی

 

 دانشگاه های مالزی به دو گروه خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که ما به هر دو گروه می پردازیم.

 

نام بعضی از دانشگاه های خصوصی مالزی بدین شرح است:

 

(UCSI/UCTI/LIMKOK/KBU/TEYLOR`S)

 

در اینجا به شرح مختصری از دانشگاه های مالزی می پردازیم:

 

UCTI: این دانشگاه فقط در مقطع فوق لیسانس پذیرش می دهد و مدرک ارائه شده از دو دانشگاه صادر می شود،مدرک اول از دانشگاه مالزی و مدرک دوم از انگلستان.

 

UCSI: کلیه رشته های مهندسی،علوم اجتماعی و … در این دانشگاه تدریس می شود و مهم ترین نکته ی مثبت و قابل توجه این دانشگاهمالزی این است که از سال اول بسته به نوع رشته فرد دانشجو می تواند خود را به یکی از سه کشور استرالیا،نیوزلند و آمریکا ترانسفر کند.

 

LIMKOK: در این دانشگاه رشته های هنر،مد و موسیقی تدریس می شود.

 

هر فرد متقاضی برای تحصیل در کشور مالزی می بایست مدرک زبان انگلیسی را داشته باشد که برای مقطع لیسانس IELTS 5.5  و برای مقطع فوق لیسانس IELTS 6احتیاج است. اما کسی که هیچ مدرک زبانی ندارد می تواند دوره های زبان را در کشور مالزی بگذراند.

 

برای افرادی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هستند گذراندن دوره ی ALEVELالزامی است،که طول دوره ی این مقطع تحصیلی ۱سال و نیم می باشد.

 

حال در اینجا به بررسی قیمت این دانشگاه ها و کالج های زبان می پردازیم:

 

کلیه دانشگاه های خصوصی مالزی سالیانه ۷۰۰۰دلار هزینه ی تحصیل دارند، بغیر از رشته ی MBAکه در کل ۱۲۰۰۰دلار در مقطع فوق لیسانس است،همچنین رشته ی BIOTECHکه در کل ۱۴۰۰۰دلار است.

 

کالج های زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی مالزی ماهانه ۵۰۰دلار است.

 

هزینه ی تحصیل در مقطع ALEVELهم ۸۰۰۰دلار است.

 

در این بخش می خواهیم به بررسی دانشگاه های دولتی مالزی بپردازیم و این نکته را یادآور شویم که این دانشگاه های دولتی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا پذیرش می دهد.

 

نام برخی از دانشگاه های دولتی مالزی بدین شرح است:

 

(UPM/UTM/UM/UKM/USM)

 

حال به شرح مختصری از دانشگاه های دولتی مالزی می پردازیم:

 

UPM  : این دانشگاه مالزیایی دانشگاه شاهنشاهی مالزی به حساب می آید و بدون مدرک زبان هم پذیرش می دهد.

 

UTM: این دانشگاه در رشته های مهندسی پذیرش می دهد مثل: برق،مکانیک و عمران و … همچنین این دانشگاه نیز مثل دانشگاه UPMبدون مدرک زبان پذیرش می دهد.

 

UKM  : این دانشگاه رشته های پزشکی را تدریس می کند. نکته ی حائز اهمیت این است که در دانشگاه های دولتی مالزی برای رشته های پزشکی نمی توان پذیرش گرفت.

 

USM  : این دانشگاه دولتی در برخی رشته های هنری فعالیت دارد.

 

برخی رشته ها در دانشگاه های دولتی مالزی نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی دارند، رشته هایی نظیر علوم سیاسی،روانشناسی،حقوق که داشتن مدرک IELTS 6  الزامی است همچنین رشته ی زبان انگلیسی نیز به داشتن مدرک IELTS 6.5_7  احتیاج دارد.

 

در مورد رشته ی MBA  نیز باید گفت که متقاضیان این رشته باید معدل بالای ۱۵و مدرک IELTS 5.5  را دارا باشند.

 

در مورد متقاضیان مقطع دبیرستان نیز باید گفت که می توان برای این افراد در مدرسه ی SAYFOL  پذیرش گرفت که به یک نفر از افراد درجه یک مثل پدر یا مادر نیز ویزای همراه می دهند.

 

در مورد ویزاهای مالزی نیز شایان ذکر است که این ویزاهای تحصیلی ۱ساله هستند و ویزاهای کالج زبان نیز ۶ماهه هستند.

 

در این قسمت می خواهیم به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی مالزی و کالج زبان و … بپردازیم:

 

هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای ۲سال تحصیل ۵۰۰۰الی ۶۰۰۰دلار است.

 

در مقطع دکترا برای کل تحصیل،فرد متقاضی باید ۱۲۰۰۰الی ۱۳۰۰۰دلار پرداخت نماید.

 

رشته ی MBAدر دانشگاه UPM  ۱۷۰۰۰دلار است و در دانشگاه UTM  ۱۳۰۰۰دلار.

 

کالج زبان نیز در کشور مالزی ماهانه بین ۷۰۰تا ۸۰۰دلار است.

 

تحصیل در مدرسه ی SAYFOL  نیز سالانه ۵۰۰۰دلار است.

 

بورسیه تحصیلی در مالزی

 

اولین موردی که دانشجویان متقاضی تحصیل در مالزی بررسی میکنند و برایشان خیلی مهم هست ، بورسیه تحصیلی در مالزی میباشد .

 

 در طول چندین سال فعالیت گروه ما در زمینه مشاوره دانشجویان در مالزی ، تقریبا80 % دانشجویان تقاضای راهنمایی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مالزی داشته اند

کالج های زبان انگلیسی در مالزی به هیچ عنوان بورسیه تحصیلی و کمک هزینه ندارند ، در صورتی که میخواهید برای تحصیل در دوره های زبان به مالزی بیائید به هیچ عنوان به بورسیه تحصیلی کالج های زبان مالزی فکر نکنید . کالجهای زبان انگلیسی در مالزی و کلا هر مرکز آموزشی زبان انگلیسی در مالزی بورسیه تحصیلی ندارند ..

 

 

تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی :

 

روزانه سوالات خیلی زیادی برای تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی از ما پرسیده میشود و همه دانشجویان میخواهند شرایط تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی را بدانند .

 

تخفیف شهریه فقط در دانشگاه های خصوصی مالزی وجود دارد ( دانشگاه های دولتی مالزی تخفیف شهریه ندارند ) .

 

متاسفانه وقتی در اینترنت کمی در مورد تحصیل در مالزی سرچ و تحقیق میکنید ، مطالب زیادی در مورد تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی و مواردی از این قبیل میبینید.

 

دوستان عزیز اگر برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی مالزی می آیید به هیچ عنوان به فکر تخفیف شهریه نباشید . فقط گاهی اوقات یک الی 2 تا از دانشگاه های خصوصی مالزی به دلیل کم بودن تعداد دانشجویان خارجی در آن دانشگاه فقط برای اینکه تعداد دانشجویان خارجی بیشتر جذب کنند ، برای یک دوره کوتاه اعلام میکنند اگر در ترم جدید کسی ثبت نام کند برای مثال 10% الی 30 درصد تخفیف شهریه میدهیم  ( همین الان که این مطلب نوشته میشود همین دو دانشگاهی که اعلام کردیم را ما مستقیم تماس گرفتیم و گفتند تخفیف شهریه نداریم و از 6 ماه پیش هم نداشته ایم و در آینده هم معلوم نیست داشته باشیم یا نه !!!! )

 

این تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی به هیچ عنوان به داشتن معدل بالا ، داشتن مقاله و شرایط تحصیلی خوب مربوط نیست ، و فقط برای جذب بیشتر دانشجوی خارجی هست .

 

ما دانشجویان خیلی خیلی زیادی داشته ایم که در دانشگاه های خصوصی مالزی جز نفرات اول تا سوم دانشگاه بوده اند و حتی با درخواست و نامه نگاری و کلی تلاش حتی یک دلار هم به انها تخفیف شهریه نداده اند .

 

از امروز به بعد به فکر تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی نباشید … دانشگاه های دولتی هم که اصلا چیزی به نام تخفیف شهری ندارند.

 

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی :

 

قبل از اینکه در مورد بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی توضیح بدهیم لازم است چند نکته را یاداوری کنیم سپس به شرح بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی بپردازیم .

 

نکته اول : این نوع بورسیه بیشتر در دانشگاه دولتی مالزی داده میشود.

 

نکته دوم : این نوع بورسیه تحصیلی بیشتر به دانشجویان دکترا داده میشود

 

:همان طور که میدانید ، رشته های مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی مالزی دارای 3 ساختار میباشند .

 

ساختار اول : تحصیل به صورت تحقیقاتی ( Research  ) ، که همانند دوره دکترا میباشد

 

ساختار دوم : تحصیل به صورت کلاس درس ( Course Work ) : دانشجو برای هر درس کلاس دارد و در پایان هر ترم آزمون مربوط به آن درس را شرکت میکند ( مثل مقطع لیسانس )

 

ساختار سوم : تحصیل به صورت تحقیقاتی و کلاس درس ( Course & Research  ) : که تقریبا نیمی از دوره تحصیل را صرف گذراندن واحد های درسی در کلاس درس میکنید و نیمی دیگر را روی پروزه پایانی کار میکنید و کلاس درس ندارید .

 

بورسیه تحصیلی فوق لیسانس فقط به دانشجویانی داده میشود که تحصیل آنها به صورت ساختار اول ( تحقیقاتی ) باشد .

 

تقریبا در این سالها بورسیه تحصیلی در مالزی به دانشجویان فوق لیسانس با ساختار تحصیلی هم نمیدهند و از هر 500 دانشجو به یکی الی دو نفر میدهند فقط در صورتی که پروپوزال شما خیلی خیلی عالی و جدید و مفید برای کشور مالزی باشد، در نتیجه دانشجویانی که برای مقطع فوق لیسانس میخواهند به مالزی بیایند به بورسیه تحصیلی در مالزی فکر نکنند و روی این گزینه برنامه ریزی نکنند .

 

 

نتیجه گیری کلی در مورد بورسیه تحصیلی در مالزی :

 

بر اساس اطلاعات بالا ، گرفتن بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی کاملا شانسی میباشد و بهتر است به این موضوع فکر نکنید و برای کلیه هزینه های تحصیلی و زندگی خود قبل از ورود به مالزی کاملا برنامه ریزی کنید و در صورتی که میتوانید هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی را تامین کنید به مالزی بیائید.