تحصیل در استرالیا

 

تحصیلات‌ پیش دانشگاهی در استرالیا

تحصیل در ‌ استرالیا , آموزش‌ شامل‌ سه‌ مرحله‌ كودكستان ، ابتدایی‌ و دبیرستان‌ است.. تحصیل‌ در استرالیا تا پانزده‌ سالگی‌ یا تا تكمیل‌ سال‌ دهم‌ اجباری‌ است‌ در صورت‌ اتمام‌ موفقیت‌آمیز سال‌ دوازدهم‌ دبیرستان‌ یا كالج، دانش‌آموزان‌ گواهینامه‌ دانش‌ آموختگی‌ سال‌ دوازدهم‌ یا گواهی‌ ورود به‌ آموزش‌ عالی‌دریافت‌ می‌كنند.

شرایط تحصیل در دانشگاههای استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا به طور معمول طی دو ترم آموزشی در هر سال برنامه‌ریزی شده‌اند و این سال تحصیلی از اواخر فوریه(اسفند) شروع گردیده و تا اواخر نوامبر(اوایل آذر) ادامه می‌یابد .

مهلت ثبت نام حداكثر تا آخر ماه آگوست (اواخر مرداد ماه) و شروع كلاس‌ها ماه سپتامبر می‌باشد. معمولا با داشتن نمره IELTS=6 به بالا اخذ ویزای تحصیلی استرالیا  سریع‌تر و راحت تر انجام می شود. آخرین مهلت ارائه مدرک IELTS حداكثر تا یكماه پس از ارسال مدارك می‌باشد.گذراندن یكسال دوره پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره كارشناسی در دانشگاه‌های استرالیا از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا است.

دوره های آموزش زبان انگلیسی ELICOS

منظور از آموزش فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان برون‌مرزی یا ELICOS  برنامه های آموزش زبان انگلیسی در استرالیا می باشد که جهت ارتقای سطح زبان انگلیسی دانشجویان پیش از شروع دوره های تحصیل در دانشگاههای استرالیا در نظر گرفته شده است.

دوره های آموزش زبان انگلیسی در اکثر مراكز آموزشی دولتی و خصوصی استرالیا برگزار می‌شود .در حال حاضر بیش از 100 مركز معتبر و ثبت شده در سرتاسر استرالیا خدمات آموزشی را ارائه می دهند . آموزش‌های  زبان انگلیسی با دوره‌های مختلف آموزشی از 4 تا 48 ساعت در هفته موجود می‌باشند.

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا سوال بسیار مهی است که هر شخصی قبل از اقدام به تحصیل در این کشور به آن فکر می کند. در این مقاله تلاش شده تا به این سوال مهم پاسخ داده شود. قطعا هزینه تحصیل در استرالیا با دیگر مخارج زندگی که شامل خوراک و اقامت نیز می باشد همراه است.با وجود اینکه استرالیا یکی از بالاترین استانداردهای سطح زندگی را دارا می باشد؛ زندگی در استرالیا هنوز هم مقرون به صرفه است.

استرالیا در بسیاری از کشورها مقصد اول دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج کشور می باشد. هم چنین از نظر تعداد دانشجویان بین المللی بین کشورهای انگلیسی زبان در رده سوم جهان بعد از آمریکا و انگلستان قرار دارد.

هزینه تحصیل در استرالیا به موسسه ( دانشگاه ، کالج ، دبیرستان و …) و سطح تحصیلی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد.

شهریه دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر مراکز آموزشی

دانشجوی خارجی می بایستی شهریه دانشگاه خود را پیش از شروع هر ترم بپردازد.

در زیر لیستی از قیمت دوره ها و مقاطع مختلف تحصیل آمده است.

قیمت ها بر اساس دلار استرالیا ، و سالیانه می باشد

  •     مدرسه  7800   تا 30.000 دلار
  •     زبان انگلیسی : حدودا هر هفته 300 دلار (بستگی به طول دوره زبان دارد)
  •     آموزش فنی و حرفه ای  4000 تا 22.000 دلار
  •     دوره کارشناسی : 15000 تا 33000 دلار
  •     دوره کارشناسی ارشد : 20000 تا 37000 دلار
  •     دکترا : 14000 تا 37000 دلار

استرالیا در بسیاری از کشورها اولین انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج کشور می باشد. هم چنین از نظر تعداد دانشجویان بین المللی بین کشورهای انگلیسی زبان در رده سوم بعد از آمریکا و انگلستان قرار دارد.

هزینه زندگی در استرالیا

محل اقامت

خوابگاه و مهمانخانه ( Hostels and Guesthouses ) : 90 تا 150 دلار هر هفته

اجاره ای مشترک ( Shared Rental ) : 85 تا 215 دلار هر هفته

در دانشگاه ( On Campus ) : 90 تا 280 دلار هر هفته

اقامتگاه ( Homestay ) : 235 تا 325 دلار هر هفته

اجاره ای ( Rental ) : 165 تا 440 دلار هر هفته

مدارس شبانه روزی ( Boarding schools ) : 11.000 تا 22.000 دلار هر سال

مابقی مخارج زندگی

مواد غذایی و غذاخوردن ( در بیرون ) : 80 تا 280 دلار هر هفته

گاز و برق : 35 تا 140 دلار هر هفته

تلفن و اینترنت : 20 تا 55 دلار هر هفته

حمل و نقل عمومی : 15 تا 55 دلار هر هفته

ماشین ( بعد خرید ) : 150 تا 260 دلار هر هفته

سرگرمی : 80 تا 150 دلار هر هفته

کمک هزینه زندگی از طریق اشتغال دانشجويي:

ويزاي دانشجويي اجازه کار تا 20 ساعت درهفته در طول زمان تحصيل و کار تمام وقت در طول دوران تعطيلات را به دانشجويان مي دهد. درآمدي که دانشجويان در حين کار پاره وقت بدست مي آورند، تنها به عنوان کمک هزينه معاش درنظرگرفته شده و به هيچ عنوان دانشجويان قادربه پرداخت شهريه و هزينه تحصيلي خود و يا مخارج زندگي با اين در آمد نمي باشند. اجازه کار پس از شروع تحصيلات در استراليا به دانشجويان صادر مي گردد.

دانشجويان معمولاً در خدماتی نظیر : رستوران ، كافه ها و فست فودها  كار مي كنند .پولي كه در مي آورند مي تواند براي زندگي و خوراك آنها مورد استفاده واقع گردد اما براي تمام مخارج كافي نيست .دانشجويان همچنين مي توانند كاري در زمينه اي كه درس مي خوانند پيدا كنند. دانشجوياني كه نمرات بالاتري در دانشگاه كسب كرده باشند و یا مهارت ویژه ای داشته باشند شانس بيشتري براي کار در كشور استراليا دارند.

مقایسه دانشگاه های استرالیا با بقیه کشور ها

دولت استرالیا بصورت رسمی دانشگاه‌های خود را رتبه بندی نمی‌کند. با این حال منابع مختلفی هستند که دانشگاه‌ها را با معیارهای مختلفی از جمله سطح کاربرد تکنولوژی، کیفیت خدمات آموزشی و غیره میسنجند و با هم مقایسه می‌کنند.

بطور کلی، دولت استرالیا با جدیت و نظارت مستمر، دانشگاه‌ها، موسسات و مدارس خود را ملزم به ارائه بهترین خدمات آموزشی، تحقیقاتی و رفاهی می‌کند.

بهتر است دانشجویان باتوجه به رشته مورد علاقه و زمینه مورد نظر خود به انتخاب دانشگاه بپردازند.

سپری کردن اوقات فراغت در استرالیا

دانشگاه مکان مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت دانشجویان است. دانشجویان با توجه به علاقه خود می‌توانند به فعالیت های مختلفی از جمله موسیقی، نمایش، ورزش و غیره بپردازند و از شرکت در فعالیت‌های گروهی لذت ببرند.

علاوه بر آن، دانشجویان می‌توانند به گردش در شهر بپردازند و از نقاط مختلف آن دیدن کنند. با سبک زندگی مردم استرالیا آشنا شوند و از فرهنگ غنی و متنوع آن لذت ببرند.

در طول تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات بین ترم نیز می‌توانند به مناطق مختلف سفر کنند و از طبیعت زیبا و متنوع استرالیا دیدن کنند.

وضیعت آب وهوای استرالیا

استرالیا شرایط جوی و جغرافیایی متنوعی دارد. این کشور در نیمکره جنوبی قرار دارد، بنابراین تابستان آن در دسامبر، و زمستان آن در ژوئن آغاز می‌شود.

حدود یک سوم استرالیا آب و هوای استوایی دارد و میانگین دمای آن ۲۰ درجه سلیسیوس میباشد.

نواحی جنوبی آب و هوای معتدل تری دارد.

 کمک هزینه بورسیه استرالیا:

در استرالیا  کمک هزینه تحصیل و زندگی فقط به دانشجویان مقطع دکتری و آن هم در شرایط خاص از طریق دانشگاه بصورت کامل و یا غیر آن انجام می پذیرد.

از بهترین مزایای تحصیل در استرالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود معتبرترین و با سابقه ترین دانشگاه های دنیا در این کشور

دسترسی به آخرین تکنولوژی و فناوری علمی و تحقیقاتی روز دنیا

برخورداری از سطح بالای رفاه و امنیت اجتماعی

امکان اقامت دائم و کار پس از طی دوران تحصیل

امکان کار دانشجویی در حین تحصیل

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در استرالیا

دانش آموزان برای ورود به سیستم آموزشی استرالیا از مقطع دبیرستان( سال هفتم) می بایست کارنامه تحصیلی سال پنجم و ششم خود را ارائه نمایند.

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) می باست دیپلم دبیرستان را ارائه نمایند.

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) می بایست لیسانس داشته باشند.

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیاز به مدرک فوق لیسانس دارند.

اگر احساس می‌کنید شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع مورد نظر خود را ندارید، برای اخذ مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.